ČO VÁM SPÔSOBÍ MALÁ ŠÍRKA ŠKÁRY

left arrow
right arrow

Problém

Ani sa nenazdáte, a vo vašej škárovačke sú trhliny, pod obklad vám zateká voda, kachličky a dlažba sa oddeľujú od podkladu. Čo sa stalo?

Príčina

Na vznik tohto problému netreba veľa. Stačí jednoducho nedodržať odporúčanú šírku škáry medzi obkladačkami. Ľudia obvykle zabudnú, že škára má v prvom rade funkčný význam, a za každú cenu sa snažia dosiahnuť bezškárovú podlahu či obklad. Škára okrem hydroizolácie vyrovnáva napätie vzniknuté medzi obkladovým prvkom a podkladom. Každý obklad má svoju tepelnú rozťažnosť, a pôsobením teploty mení svoj rozmer. Ak má škára nedostatočnú šírku, nezvládne pohyby “vstrebať”, popraská a stratí svoju ochrannú vodeodolnú funkciu.

Riešenie

Zmenšiť šírku škáry z estetických dôvodov môže dopadnúť draho - akonáhle sa problém objaví, jediná možnosť nápravy je obklad kompletne prerobiť. Šírka škáry musí zohľadňovať rozmer použitého obkladového prvku, typ použitej škárovacej malty a napríklad aj to, či je obklad v interiéri alebo v exteriéri, kde pôsobením poveternostných podmienok vzniká väčšie napätie. Dobrým orientačným bodom je šírka uvedená v návode v každom z technických listov škárovacích mált Mapei. Pokiaľ si stále nie ste istí, je dobré sa na vhodnú šírku škáry opýtať Majstra Mapei.

Viac informácií

majstermapei.sk