Nechcená biela škára alebo ako na výkvety

left arrow
right arrow

Problém

Škáry v mojom obklade/podlahe zbeleli. Čo sa deje a ako sa tohto bieleho povlaku zbavím?

Príčina

Čo je biely "výkvet" v škáre zač: sú to rozpustné soli, ktorá vznikajú v cementových produktoch - v betóne, nivelizačnej stierke, v obkladovom lepidle i v škárovacích maltách. Príčinou ich vzniku je hydroxid vápenatý, prítomný v Portlandskom cemente. Ako cementové výrobky vyzrievajú, rozpustné soli vzlínajú na povrch - a keďže škára je priepustnejšia ako obkladové prvky, biely práškový výkvet uvidíte typicky na nej. Výkvety bývajú oveľa drastickejšie, ak  je pod škárou prítomná vlhkosť zospodu - napríklad keď pred začatím škárovania nestihlo dostatočne vyzrieť lepidlo pod obkladom, alebo pod ním chýba hydroizolácia.

Riešenie

Ako eliminovať biele výkvety? 

Najjednoduchšie riešenie: použite epoxidovú škárovačku, napríklad Kerapoxy CQ. Tam tento problém nemá ako nastať. Ak chcete predsa použiť cementovú škárovačku, vyberte si Ultracolor Plus. Hydraulické spojivá v jej zložení nespôsobujú vznik hydroxidu vápenatého, a tak sa na nej netvoria výkvety.

Ak máte problém na už existujúcej škáre, chce to čistenie. Na cementovú škárovačku môžete aplikovať napríklad čistiaci prostriedok Keranet - nechajte ho pôsobiť asi 5 minút a očistite kefou alebo abrazívnou hubkou ScotchBrite. Opláchnite dostatočným množstvom vody. Čistenie raz za čas pakujte, kým soli nedovzlínajú. Ak problém neprestáva, hľadajte prítomnosť vody v podklade, možno bude treba oprava. 

Viac informácií

Technický list Ultracolor Plus