FAQ


Aký je rozdiel medzi cementovými maltami Keracolor FF a Keracolor GG?

Keracolor GG je určený na väčšie rozmery škár (4-15mm). Vďaka tomu je Keracolor GG výborný na vytvorenie rustikálneho efektu pri terakotovej či historickej dlažbe. Keracolor FF je najvhodnejší na škáry do šírky 6mm.

Aký je rozdiel medzi tmelom Mapesil AC a Mapesil LM?

Mapesil AC je silikónový acetátový tmel. Sieťuje v kyslom prostredí, takže je vhodný na tmelenie klasických materiálov, ktoré kyslosť nepoškodí - skla, keramiky a eloxovaného hliníka. Mapesil LM je špeciálne vyvinutý pre háklivejšie materiály, napr. prírodný kameň a mramor. Vďaka tomu, že je neutrálny, sa na týchto obkladových prvkoch nevytvoria neželané škvrny.

Ktorá škárovačka je najodolnejšia voči zašpineniu?

Epoxidová, vďaka nesmierne nízkej nasiakavosti a hladkému konečnému povrchu. Vďaka tomu sa ťažšie zašpiní a ľahšie umyje. Tým si aj dlho udrží svoju pôvodnú farbu. Zvoľte epoxidovú škárovačku z nášho radu Kerapoxy, a nemusíte sa viac trápiť so zažratou špinou.

Ktorá škárovacia malta je najlepšia proti mastnote?

Ak riešite obklad za sporákom v kuchyni, a nechcete, aby sa vám olej z vyprážania zažral do škáry, zvoľte jednu z epoxidových škárovacích mált Mapei: Kerapoxy (ideálna do kuchyne), Kerapoxy CQ alebo Kerapoxy Design. Ich zloženie je prispôsobené tak, aby sa ich povrch dal ľahko očistiť a aby na ňom neostávali stopy po mastnote. Používajú sa aj v prevádzkach, kde treba zabezpečiť čistotu a hygienickú nezávadnosť (mäsiarstva, zmrzlinárne, kuchyne reštaurácií a pod.). Na tesnenie dilatačných škár odporúčame Mapeflex PU 45 FT, ktorý má podobne vynikajúce vlastnosti proti zamasťovaniu.

Ktorá malta je najlepšia na škárovanie veľkých plôch?

Zvlášť vhodná na škárovanie rozsiahlych podlahových plôch či obkladov je zdokonalená epoxidová stierka Kerapoxy CQ. Vďaka krémovejšej konzistencii sa ľahko spracováva aj nanáša, takže škárovanie budete mať hotové raz dva. CQ sa tiež čistí z obkladov oveľa lepšie ako iné škárovacie hmoty.

Ktorá malta je najvhodnejšia pre vysoké zaťaženie?

Ak plánujete škárovať dlažbu v exteriéri, pred garážou, na príjazdovej ceste či na chodníku, zvoľte cementovú maltu Keracolor PPN. Vydrží nielen vysokú záťaž a frekvenciu pohybu, ale aj horúčavy, mrazy a posypové soli. Na výplň dilatačnýh škár sa k nej hodí vysoko odolný tmel Mapeflex PU 45 FT.

Ktorá škárovačka je najlepšia do kuchyne?

Do kuchyne odporúčame rozhodne Kerapoxy, Kerapoxy CQ a Kerapoxy Design. Majú vynikajúcu odolnosť proti chemikáliám (používajú sa v laboratóriách a priemyselných halách). Sú antibakteriálne (používané aj v potravinárskom priemysle) a neusadzuje sa na nich špina, vrátane mastnoty. Už sa netreba báť, keď rozlejete olej, kečup či majonézu.

Ktoré škárovacie malty sú vhodné do exteriéru?

Riešite terasu alebo balkón? Najvhodnejšia škárovacia malta na keramické aj kamenné obklady či dlažby je rozhodne Ultracolor Plus. Je nenasiakavá a odolá zmenám vonkajších teplôt. Ak plánujete príjazdovú cestu alebo vysoko zaťažovaný chodník, zvoľte Keracolor PPN, ktorá vydrží mrazy, posypovú soľ aj nákladné vozidlá.

Ktorá malta je najlepšia proti plesniam?

Ak sa už nechcete stresovať kvôli plesni v špárach a na silikóne, škárujte jednou z našich epoxidových špárovačiek - Kerapoxy CQ, Kerapoxy či Kerapoxy Design. Majú vysokú chemickú odolnosť, netvoria sa v nich trhliny a ich hladký povrch nenaberá vodu a nečistoty. Z cementových škárovačiek odporúčame rozhodne Ultracolor Plus, ktorá má špeciálnu technológiu BioBlock® založenú na zložklách, ktoré zabraňujú množeniu mikroorganizmov. Proti plesniam je najlepší náš tmel Mapesil AC.

Ktorá škárovačka najlepšie odoláva vode?

Ultracolor Plus s vodoodpudivým kvapôčkovým efektom a škárovačky z radu Kerapoxy, ktoré majú vysokú mechanickú odolnosť a minimálnu nasiakavosť.

Akú maltu mám použiť na ťažko dostupných miestach?

Pre škárovanie na nerovných plochách, kde by použitie tradičných epoxidových škárovačiek bolo veľmi obtiažne, odporúčame škárovaciu maltu Kerapoxy CQ. Je takisto epoxidová, no má výbornú krémovú konzistenciu, vďaka ktorej ju nanesiete rýchlejšie (aj na zvislé povrchy) a očistíte jednoduchšie ako klasické epoxidové škárovačky.

Čo je technológia BioBlock®?

Technológia BioBlock® zásadne zvyšuje odolnosť Mapei škárovačiek voči plesniam. Škárovacia hmota obsahuje špeciálne organické molekuly rovnomerne distribuované v mikroštruktúre škáry, ktoré zabraňujú tvorbe mikroorganizmov, ktoré by mohli viesť k tvorbe plesní. BioBlock® nájdete v Ultracolor Plus či Kerapoxy CQ.

Čo je technológia DropEffect®?

Technológia DropEffect® výrazne znižuje nasiakavosť vody v škárach pri použití cementových škárovačiek. Voda na povrchu tejto škáry vytvorí kvapôčky, ktoré sa nevsakujú. Škárovačky s DropEffectom (napr. Ultracolor Plus) sú preto mimoriadne vhodné do kúpeľní, vlhkých priestorov i do bazénov.

Aký je rozdiel medzi epoxidovou a cementovou škárovacou maltou?

Epoxidová malta je menej nasiakavá, lepšie odoláva chemikáliám a plesniam, a vďaka hladkému povrchu škáry sa v nej neusadzujú nečistoty. Navyše, Kerapoxy CQ, epoxidová škárovačka so špeciálnou krémovou konzistenciou sa aplikuje dokonca jednoduchšie, ako cementové malty. Niektoré cementové malty (napr. Keracolor PPN či Ultracolor Plus) sú zasa vhodné do exteriéru, lebo vydržia dlhodobé teplotné výkyvy.

Dostanem presne ten odtieň škárovacej malty, ktorý je vo vzorkovníku (na webe)?

Oproti technickému listu či vzorkovníku na webe môžete nájsť jemné odchýlky, spôsobené nastavením tlače či unikátnym sfarbením vášho monitora. Farebný výzor vašej malty môžu ešte ovplyvniť podmienky na stavbe, príprava produktu, spôsob použitia, svetlo aj typ použitého keramického alebo kamenného materiálu.

Je možné miešať farebné odtiene škárovacích mált Mapei navzájom?

Miešanie farebných odtieňov ani primiešavanie akýchkoľvek pigmentov do škárovacích mált v priebehu ich prípravy sa neodporúča.

Má Mapei k farebným škárovačkám aj silikóny alebo rohové lišty?

Samozrejme. Škárovacie malty, silikónové tesniace tmely a ukončovacie PVC profily máme v množstve farebných odtieňov, z ktorých si určite vyberiete. Najviac dostupných odtieňov z našich tmelov má Mapesil AC (34 + transparentný).

Prečo vzniká na povrchu vytvrdnutej škárovacej hmoty biely výkvet?

Dôvodov môže byť viacero, najčastejšími sú nedostatočne vyzreté cementové lepidlo, v ktorom zostala vysoká vlhkosť, príp. vysoká zostatková vlhkosť v podklade. Rovnako však môže tento problém vznikať aj pri nedostatočnom odizolovaní konštrukcie od zemnej vlhkosti.

Prečo sa na Ultracolor Plus nerobia výkvety ako na iných cementových maltách?

Na rozdiel od spojiva na báze portlandského cementu, ktorý sa zvyčajne používa v bežných škárovacích maltách, špeciálne druhy hydraulických spojív v malte Ultracolor Plus nespôsobujú v priebehu hydratácie vznik kryštálov hydroxidu vápenatého (hydrolytické vápno), ktoré by viedli k vzniku výkvetov. Škára vyhotovená z Ultracolor Plus si preto udržuje čistotu a jednotnosť farby bez škvŕn.

Prečo je dobré vyčistiť obklady a dlažby Kerapoxy Cleanerom?

Po dočistení na povrchu obkladov môže po živicovej škárovačke ostať jemný “závoj”. Aby ste obkladu vrátili jeho čistotu a lesk, zbavíte sa epoxidového filmu jednoducho pomocou Kerapoxy Cleaner.

Ako dlho po škárovaní môžem očistiť obklad od zvyškov epoxidu?

Výhoda epoxidovej škárovačky je v tom, že obklady môžete začať čistiť okamžite, netreba čakať, kým škárovačka začne zasychať. Ak vám na obklade po čistení predsa ostal jemný epoxidový film, ten odstránite veľmi jednoducho pomocou Kerapoxy Cleaner už po pár hodinách, prípadne na druhý deň.

Ako očistím zvyšky cementu z povrchu obkladov?

Po finálnom dočistení po škárovaní, ak sú na povrchu obkladu ešte stále zvyšky cementovej malty (spôsobené napr. nesprávnou aplikáciou), je vyčistenie možné použitím čistiaceho prípravku na báze organických kyselín Keranet. Čistenie realizujte min. 24 hodín po škárovaní a dodržujte informácie uvedené v príslušnom technickom liste výrobku. Keranet používajte len na povrchoch, ktoré sú odolné voči kyselinám. Čistiaci prípravok nikdy nepoužívajte na mramor alebo vápencové materiály.

Prečo má gumová stierka Mapei hrany s rôznym sklonom?

Možno ste si všimli, že gumová stierka Mapei má dve hrany - viac a menej skosenú. Viac skosená, mäkšia hrana je určená pre nanášanie cementovej stierky a menej skosená, tvrdšia strana pre nanášanie epoxidovej stierky.